Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Smrt Jana Křtitele (Matouš, 14. kapitola)

A73/016

Virgil Solis (1514-1562)

Georg Mack st. (1556-1601)

SMRT JANA KŘTITELE (MATOUŠ, 14. KAPITOLA)

2. pol. 16. stol.
Ručně kolorovaný a zlacený dřevoryt na papíru, 11,6x15,7 cm, značeno v obrazové ploše na podstavci centrálního sloupu iniciálami rytce "VS", níže na schodu iniciálami iluminátora "GM", adjustováno na kartonu. Ilustrace z díla Biblische Figuren des Alten vnd Newen Testaments : gantz künstlich gerissen / durch den weitberhümpten Vergilium Solis zu Nürnberg, vydaného ve Frankfurtu nad Mohanem roku 1560. Zcela raritní tisk vzhledem k signatuře iluminátora jehož práce je známá jen ze několika zachovaných exemplářů ve světových muzeích, historicky na trhu dohledatelný pouze dvakrát. Perfektní zachovalost, později adjustováno na kartonu.

Virgil Solis – norimberský grafik, autor ovidiovských ilustrací, který se inspiroval kompozicemi Bernarda Salomona (lyonské vydání Metamorfóz, 1557). Tento typ se v ovidiovských cyklech posléze uplatňoval až do poloviny 17. stol. Solisovy ilustrace se poprvé objevily ve dvou tiscích vydaných až po jeho smrti (Frankfurt, 1563).

Vyvolávací cena: 40 000 Kč