Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Dvojveduta Čáslavi a Chomutova s vyobrazením náhrobku Jana Žižky z Trocnova

A73/127

Jacob Hoefnagel (1573-1630)

Joris Hoefnagel (1542-1600)

DVOJVEDUTA ČÁSLAVI A CHOMUTOVA S VYOBRAZENÍM NÁHROBKU JANA ŽIŽKY Z TROCNOVA

Kolín nad Rýnem, Georg Braun and Frans Hogenberg, (první vydání 1617)
Kolorovaná mědirytina na papíru, 36,5x46,5 cm, značeno při pravém okraji "Communicauit / G. Houfnaglius, / depictum / a filio A.o 1617.". Ilustrace z 6. dílu atlasu Civitates Orbis Terrarum. Šestisvazkový atlas, největší kniha pohledů na města a plánů, která kdy vyšla, obsahovala 363 rytin, někdy i kolorovaných. Bylo to jedno z nejprodávanějších děl poslední čtvrtiny 16. století. 1. sv. vyšel latinsky r. 1572, 6. r. 1617. Doprovodný text na zadních stranách vyobrazení napsal Georg Braun. Mnoho desek bylo vyryto podle původních kreseb Jorise Hoefnagela (1542-1600). Paspartováno, rámováno, zaskleno. Ve střední části papír na dvou místech protržený, verso rukopisná poznámka o původu poškození: "Obraz rozstřílen Rusy 21. srpna 1968...".

Vyvolávací cena: 4 000 Kč
Vydražená cena: 6 000 Kč