A73/202
Fernand Toussaint (1873-1956)
DÁMA V ČERNÉM KLOBOUKU
1912
Kresba tužkou kolorovaná akvarelem, 47x72 cm. Postava mladé dámy v bílých šatech se zelenou blůzou a punčoškami ve stejné barvě. Volný model pařížského stylu počátku století doplňuje výrazný černý klobouk s pštrosími péry. Zasněná intimita prostoru vymezeného paravánem s japonérií je provoněná esencí ženskosti. Jednoduchost a střídmost výtvarného projevu odhaluje opravdu mistrnou malířskou techniku.
Rámováno, zaskleno.
Fernand Toussaint byl belgický malíř a ilustrátor. Narodil se v Bruselu, v 15 letech začal studovat umění u Jean-Françoise Portaelse na Académie Royale des Beaux-Arts a o tři roky později odešel do Paříže, aby tam pokračoval ve studiu. Studoval u známého belgického portrétisty Alfreda Stevense. Specializoval se na malbu portrétů žen, zátiší a městských scenérií v impresionistickém, secesním a postimpresionistickém stylu. Významná je i jeho plakátová tvorba a intimní krajinomalba.