Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Dáma s kyticí bílých růží

A73/203

Fernand Toussaint (1873-1956)

DÁMA S KYTICÍ BÍLÝCH RŮŽÍ

1. dekáda 20. stol.
Kresba tužkou kolorovaná akvarelem, 47x72 cm. Postava sedící mladé dámy v šedých šatech s modrými doplňky, v klobouku s pštrosími péry. Dámský budoár v ludvíkovském stylu s volně aranžovanou drapérií doplňuje secesní váza s kyticí bílých růží. Zasněná melancholie okamžiku je podána brilantní malířskou technikou. Pozdější varianta téhož námětu provedená v oleji byla prodána letos na lednové aukci společností Sotheby`s v USA za 44 000 USD. Rámováno, zaskleno.

Fernand Toussaint byl belgický malíř a ilustrátor. Narodil se v Bruselu, v 15 letech začal studovat umění u Jean-Françoise Portaelse na Académie Royale des Beaux-Arts a o tři roky později odešel do Paříže, aby tam pokračoval ve studiu. Studoval u známého belgického portrétisty Alfreda Stevense. Specializoval se na malbu portrétů žen, zátiší a městských scenérií v impresionistickém, secesním a postimpresionistickém stylu. Významná je i jeho plakátová tvorba a intimní krajinomalba.

Vyvolávací cena: 30 000 Kč