Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Zátiší s ústřicemi a pohárem vína

A73/300

Pieter Claesz (1596-1660)

ZÁTIŠÍ S ÚSTŘICEMI A POHÁREM VÍNA

1658
Olej na plátně, 63,7x76 cm. Na stole ležící mořské plody a ryby spolu s pohárem vína, cínovým džbánkem a keramickým džbánem vytvářejí typickou kompozici, jejíž atmosféru podtrhuje rozptýlené světlo a temně medová tonalita barevné palety. Typickým pro Pietera Claesze je použití nože, na jehož čepeli je obraz signován a datován. Nabízený obraz je významný reprezentant pozdního, vyzrálého malířova období, charakteristického silným až expresivním výrazem a tvůrčí silou. K dílu přiložen expertní posudek Dr. Klause Ertze z r. 2021

O životě Pietera Claesze se s jistotou ví jen málo. Z listiny z 29. září 1640, v níž malíř uvádí, že mu bylo 41 let, lze předpokládat, že se narodil v letech 1596 až 1597. Datum jeho svatby s Geertje Hendricksdr v Haarlemu je doloženo 21. května 1617. Manželé měli dvě děti, Riekje a Claese, z nichž druhý se stal známým krajinářem jménem Nicolaes Berchem. Existují důkazy, že P. C. byl pohřben v Haarlemu 1. ledna 1661. Jeho známá tvorba sahá od roku 1623 do roku 1660. Ačkoli se v inventářích objevuje jako malíř vanitas, byl P. C. především malíř zátiší. Jeho raná zátiší jsou chromaticky bohatá a navazují na tradici tzv. "snídaňových stolů" Florina van Schootena (1580/88–1656) a Florina van Dijcka (1575–1651). Přesto se ve 30. letech 17. století stal jedním z nejvýraznějších malířů tzv. jednobarevných zátiší, která začal vytvářet kolem roku 1629 Willem Claesz. de Heda (1596-1680). Po roce 1640 přešel k zobrazování opulentních ovocných košů s bohatší paletou teplých a průhledných tónů, které jsou blízké pracím Jana Davidsze de Heem (1606–1683). P. C. Patřil bezesporu k nejvýznamnějším malířům holandských zátiší první poloviny 17. stol.

Vyvolávací cena: 590 000 Kč
Vydražená cena: 590 000 Kč