A73/350
Evžen Macků (1932-1961)
MILENCI
ca 50. léta 20. stol.
Stojící akt ženy a muže v objetí, na nízkém obdélném podstavci, sádra zeleně patinovaná, v. 34 cm, neznačeno.
Evžen Macků - uherskohradišťský sochař a kreslíř, absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a Akademie výtvarných umění v Praze u prof. J. Laudy (1955-1961). Jeho slibnou kariéru předčasně ukončilo tragické úmrtí při horolezectví ve Vysokých Tatrách. V roce 1962 byla uspořádána posmrtná výstava jeho studentských prací v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti, které má ve svých sbírkách některá jeho díla. Ta se dále nacházejí ve vlastnictví jeho přátel a v soukromých sbírkách, také převážně v jeho rodném městě. Byl otcem malířky Marty Vavrysové (roz. Macků; * 1954), dědečkem uměleckého designéra, malíře a sochaře Martina Vavryse a malířky Markéty Möllerové (roz. Vavrysové; * 1972). Akademický malíř Pavel Vavrys je jeho zetěm.
Vydražená cena: 2 500 Kč