Hlavní stránka > Aukce > 76. Médium papír > Nůž (portrét - odraz)

A76/217

Bohumil Němec (1912-1985)

Fotoskupina Pěti (1933-1936)

NŮŽ (PORTRÉT - ODRAZ)

1933 - 1934
Bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 28,2x20,8 cm. Adjustováno na výstavním kartonu 44,7x34,9 cm. Verso značeno razítkem Fotoskupiny pěti, etiketa "ZNOJMO KLUB FOTOGRAFŮ AMATÉRŮ II. VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ 1934", propiskou věnování A. Dufkovi s podpisem autora, tužkou jméno autora a další poznámky. Provenience: ze sbírky PhDr. Antonína Dufka. Publ.: Antonín Zezula, Fotoskupina pěti v kontextu české fotografie mezi léty 1918 až 1948, dipl. práce, SDU FF MU, Brno 2016, s. 58. Další exemplář je uložen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, inv. č. MG8904. Drobné autorské retuše v levé horní části a skvrna tamtéž.

Bohumil Němec - grafik a uměleckoprůmyslový výtvarník, působil v Praze. Studoval večerní školu (ŠUŘ) v Brně. Fotografoval od roku 1933, byl členem Fotoskupiny pěti a zároveň jejím největším experimentátorem. V letech 1936-1946 působil v Topičově salonu, kde navrhoval umělecké předměty, fotografoval a pracoval také jako výstavní architekt. Působil rovněž jako scénický výtvarník Honzlova Divadla pro 99.

Vyvolávací cena: 25 000 Kč
Vydražená cena: 85 000 Kč