Hlavní stránka > Aukce > 16. A69. Vánoční aukce umění a starožitností. > Exotická plavba

O16/132

Jiří (Georges) Kars (1880-1945)

EXOTICKÁ PLAVBA

Olej na plátně, 34x46 cm, sign. vpravo dole "G Karpelés". Na zadní straně plátna napsáno "№ 23 Bateau - tombere au". Na zadní straně rámu: "M. Peytel". Rámováno. Stav A.

Jiří (Georges) Kars - jeden z příslušníků první generace českých moderních umělců. Umělecká studia absolvoval v roce 1905 na Akademii v Mnichově. Zpočátku byl okouzlen impresionismem Maxe Liebermanna a v letech 1906–1908 dosáhl značného mistrovství v bezprostředním záznamu impresí z přírodních scén a městských parků. Slibný vývoj Karsovy tvorby byl přerušen první světovou válkou, kterou Kars strávil na haličské frontě a v ruském zajetí. Po válce se snažil pokračovat ve své kubismem inspirované tvorbě. Pod Derainovým vlivem však brzy dosáhl vlastní varianty primitivizujícího neoklasicismu v živém malířském podání ženských aktů v přírodním prostředí, které vzdáleně připomenou Gauguinovy tichomořské ráje. Tyto motivy pak po další dvě desetiletí rozvíjel ve směru stále přísněji budovaného tvaru a hlubšího porozumění pro lidskou postavu, portrét, zátiší i krajinu.

Vyvolávací cena: 69 000 Kč

Nejvyšší příhoz: ETLF  69 000 Kč
1 příhoz
Prodáno