Hlavní stránka > Aukce > 16. A69. Vánoční aukce umění a starožitností. > Dobrá rada

O16/142

Friedrich Edouard Meyerheim (1808-1879)

DOBRÁ RADA

1845
Olej na dřevěné desce, 35x40 cm, sign. a dat. vpravo dole: "F. E. MEYERHEIM 1845". Rámováno. Stav A.

Friedrich Eduard Meyerheim - pocházel z umělecké rodiny s dlouhou historií v Gdaňsku (Polsko). Jeho prvním učitelem výtvarného umění se stal jeho otec, který pracoval jako dekorativní malíř. Po studiích odešel do Berlína a zapsal se na Pruskou akademii umění, kde byli jeho učiteli Eduard Daege a Johann Gottfried Niedlich. Jeho první originální práce Westfálští rolníci na honu byla namalována v roce 1836 a zakoupena J. H. W. Wagenerem, švédsko-norským konsulem, v jehož majetku se dostala do Národní galerie v Berlíně. Pod vlivem Düsseldorfské školy maloval v letech 1833-1841 v romantickém žánrovém stylu. Později se věnoval výhradně zobrazování buržoazního a venkovského života. Jeho práce jsou charakteristické jakoby smaltovou barevností. V roce 1855 se stal královským profesorem a členem Akademie v Berlíně, Drážďanech a Mnichově. V roce 1836 se oženil se sestrou sochaře Friedricha Drakea – Karoline. V roce 1870 byl postižen vysilující nervovou nemocí, která mu opakovaně bránila v malování a časem vedla k jeho smrti.

Vyvolávací cena: 59 000 Kč

Skončeno