O16/148
Gheorghe Popovici (1859-1933)
ODPOČINEK
1892
Olej na plátně, 61x77 cm, sign. a dat. vlevo dole "G. Popovici Paris 1892". Rámováno.
Gheorghe Popovici - významný rumunský malíř, absolvent Școala de Arte Frumoase (Škola výtvarných umění) v roce 1883. Jeho nadání mu vyneslo státní stipendium na studium v Římě, poté v Paříži, kde pracoval s Léonem Bonnatem a vstřebával kulturní vlivy i umělecké techniky. V roce 1900 získal na Exposition Universelle uznání kritiky za zobrazení Horeovy popravy. Po návratu domů byl jmenován profesorem malby a kompozice na své staré alma mater, fakultě výtvarných umění. V letech 1911 až 1929 působil jako režisér. Během třiceti let učitelování patřili mezi jeho studenty Nicolae Tonitza, Ștefan Dimitrescu, Camil Ressu a Aurel Băeșu.