Hlavní stránka > Aukce > 16. A69. Vánoční aukce umění a starožitností. > Diana

O16/166

Georg Wrba (1872-1939)

DIANA

1905
Ikonická plastika "Diana auf der Hirschkuh", jejíž návrh je datován do r 1899. V nadživotní velikosti je umístěna v Dianaparku v Hamburku. Jak uvádí mnichovské Münchner Stadtmuseum, v jehož sbírkách je stejný odlitek pod číslem K-72/634 inventarizován, vznikl v Mnichově v r. 1905 (jiné zdroje uvádějí i rok 1902). Patinovaný bronz, v. 72 cm. Značeno na plintu "WRBA GUSS. C. LEYRER MÜNCHEN". Stav B. Drobné skvrny na patině, nepůvodní šíp.

Významný německý sochař a grafik, autor více než 3000 uměleckých děl a návrhů. Narodil se v Mnichově v roce 1872 jako syn kováře. Jeho mladší bratr Max Wrba se stal architektem v Drážďanech. G. W. studoval v letech 1891 - 1896 na "Akademie der Bildenden Künste" v Mnichově pod Syriusem Eberlem. Po nějakém čase stráveném v Itálii (s Egonem Rheinbergerem) na cestě, kterou mu udělil princ regent Luitpold, se v roce 1897 usadil v Mnichově jako nezávislý sochař a stal se ředitelem městské sochařské školy. V letech 1906 - 1907 pracoval v Berlíně, kde vytvořil sochy pro budovy architektů Ludwiga Hoffmanna a Alfreda Messela. Poté se Wrba přestěhoval do Drážďan, kde v letech 1907 - 1930 vyučoval na Drážďanské akademii výtvarných umění. Přivedl drážďanskou sochařskou školu do kontaktu s reformními myšlenkami Deutscher Werkbund a byl zakládajícím členem Drážďanského sdružení umělců, známého jako "Cech". Základním cílem "Werkbundu" a také "Die Zunft" bylo dosáhnout spolupráce mezi různými formami umění a jejich integrace. V roce 1910 se Wrba dohodl na obnově a dokončení chybějících částí Zwingeru, pro které řídil práci 53 sochařů v letech 1911 - 1933, sám také vytvořil mnoho skupin postav podle živých předloh. Zemřel 9. ledna 1939 v Drážďanech. Pohřben je na mnichovském Waldfriedhofu.