Hlavní stránka > Aukce > 16. A69. Vánoční aukce umění a starožitností. > Soubor betlémových figurek

O16/527

Maria Innocentia Hummel (1909-1946)

SOUBOR BETLÉMOVÝCH FIGUREK

Německo, Oeslau, W. Goebel Porzellanfabrik, 1935–1949
24 keramických, barevně malovaných figurek, v některých případech se zlacenými detaily: svatá rodina, tři králové, 2x pastýř, sedící děvče, 12, resp. 13 (jedna dvojice) andílků, vůl, osel a ovečka. V. 4,5-22 cm. Značeno vtlačeně a tištěně „WG“ s korunkou a číslem modelu (převážně série H.X. 48, dále H.X. 82 a další). Stav restaurováno. 5 ks lepeno.

Německá řádová sestra, františkánka, kreslířka a malířka, vlastním jménem Berta Hummel. Proslavila se obrázky dětí a keramickými figurkami, vyráběnými podle jejích návrhů. V roce 1931 absolvovala Státní školu užitého umění v Mnichově. Poté vstoupila do kláštera Sießen v Horním Švábsku. Zde přijala řádové jméno Maria Innocentia. Působila jako učitelka kreslení na katolické škole v nedalekém Saulgau. Kromě toho se věnovala vlastní tvorbě, jejími oblíbenými tématy byly především hrající si děti a ovšem také křesťanská ikonografie. Nacionálně socialistická umělecká kritika její tvorbu sice odsuzovala jako "entartete Kunst", ale jinak byla velice populární. V roce 1934 získal Franz Goebel, spolumajitel porcelánky W. Goebel v Rödentalu, licenci na převod kreseb Hummelové do podoby keramických figurek. O rok později byly představeny první barevně glazované postavičky z jemné keramiky, zhotovené Goebelovými modeléry Arthurem Möllerem a Reinholdem Ungerem. Klášter pak dostával část výtěžku z prodeje těchto figurek na svůj provoz. M. Hummel zemřela předčasně na tuberkulózu v roce 1946.