O20/112
Matthäus Merian (1593-1650)
EXEKUCE THOMASE EARLA STAFFORDA
17. století
Mědirytina na papíru, 328x373 mm, nesignováno.
Volný list, přehnutý uprostřed, drobné žluté skvrny při horním okraji.
Matthäus Merian - švýcarský rytec a nakladatel působící především ve Frankfurtu nad Mohanem. Mědirytectví se vyučil u Dietricha Meyera v Curychu a pak pracoval ve Francii, zvláště v Paříži, v Holandsku a ve Svaté říši římské. Usadil se posléze ve Frankfurtu, kde se svým tchánem Theodorem de Bry vedl rozsáhlou mědiryteckou dílnu. V roce 1627 začal vyučovat původně českého rytce Václava Hollara. Z jeho rytin je třeba uvést zejména soubor vedut evropských měst "Topographia Germaniae" (text od Martina Zeillera, vydáváno ve Frankfurtu od r. 1640; dokončeno až po Merianově smrti r. 1688, celkem 30 svazků a přes 2000 rytin). Merianovy obrazy měst i krajin vynikají výtečnou perspektivou a pečlivým provedením i nejmenších detailů.