O20/114
František Kalivoda (1820-1859)
STARÉ BRNO
ca 1850
Oceloryt na papíru, 311x389 mm, sign. a zn. v tisku dole pod obrazem "Gez. v. F. Kaliwoda, Vervielfältigungs-Recht vorbehalten ALT-BRUNN".
František Kalivoda - český malíř, kreslíř a litograf. Studoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni v letech 1845–1850. Okolo roku 1840 začal publikovat veduty českých moravských a slezských měst, hradů, zámků a dalších památných míst, obvykle s figurální stafáží v popředí. Od roku 1846 maloval akvarely ve Vídni. Pro olomouckého nakladatele Eduarda Hölzla (1817–1885) vytvořil spolu s Augustem Carlem Haunem (1815–1894) soubor moravských a slezských vedut Malerisch-historisches Album von Mähren und Schlesien (vydáno v letech 1857–1860). Dále zachycoval významné události (cyklus litografií Oktoberrevolution s výjevy z říjnové revoluce 1848 ve Vídni) a portréty.