Hlavní stránka > Aukce > 22. Václav Hollar > Portrét - Hans von Zürch Goltshmidt

O22/023

Václav Hollar (1607-1677)

Hans Holbein (1465-1524)

PORTRÉT - HANS VON ZÜRCH GOLTSHMIDT

1647
Mědirytina na papíru adjustováno na kartonu, 20,5x13,7 cm, sign. a dat. dole v tisku "WHollar fecit 1647 ex Collections Arundeliana". Ref. Parthey Pennington: P1411. Publikováno v: HOLLAR, Václav, Michael BATH a Michaela BRIXOVÁ, VOLRÁBOVÁ, Alena, ed., Wenceslaus Hollar 1607-1677 and Europe between Life and Desolation, 2007, s. 272-273. HOLLAR, Václav. Václav Hollar, 1977 s. 67. DENKSTEIN, Vladimír, Hollar drawings, 1977, s. 67. SPRINZELS, Franz, HOLLAR - Handzeichnungen, 1938, s. 1. VOLKOVÁ, Jiřina, Václav Hollar: 1607-1677 : kresby, lepty, 1969. DRESCH, Jutta, Wenzel Hollar 1607-1677: Radierungen aus dem Kupferstichkabinett der Staatlichen Kunsthalle Karlsruhe, 1990, s. 91. Grafický list odlepen z kartonu. Na rubu poznámka tužkou "P. 1411".

Hans Holbein starší – německý malíř období přechodu od gotiky k renesanci. Vyučil se v Augsburgu, snad v dílně Martina Schongauera. V mládí hodně cestoval po německých zemích a snad i do Nizozemí. Roku 1517 odjel z Augsburgu do Basileje a posléze se usadil Isenheimu. Zakladatel malířské rodiny, zahrnující také jeho bratra Sigismunda a syny Hanse mladšího (asi 1498-1543) a Ambrosia (asi 1494 – asi 1519), kteří se u něj vyučili. Společně se svým bratrem maloval oltářní a deskové obrazy s náboženskými náměty ještě ve stylu pozdní gotiky, ale také portréty. Ovládal rovněž techniku dřevořezu a ilustroval knihy.