Hlavní stránka > Aukce > 23. Bibliofilská online aukce > Trojice grafických listů

O23/283

Petr Dillinger (1899-1954)

TROJICE GRAFICKÝCH LISTŮ

1924, 1932, 1952
Odpočinek, 1924, linoryt na papíru, 26x44 cm (list 40x52,5 cm), signováno tužkou vpravo dole pod tiskem. Č. 9 ze souboru 10 linorytů. Další exemplář je uložen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, inv. č. C 7833. Pradlena. Prémie skupiny V. U. na rok 1931. Lept na ručním papíru Holland Pannekoek, 22,9x27,5 cm (list 38,3x47 cm), signováno a datováno vpravo dole pod tiskem tužkou „Petr Dillinger 1932“. Srov. sbírky Moravské galerie v Brně, inv. č. C 6890. Paridův soud, 1952, dřevoryt na ručním papíru, 14,2x35,6 cm (list 35x43,5 cm), signováno tužkou vpravo dole pod tiskem. Další exemplář je uložen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, inv. č. C 6880. Okraje listů lehce pokrčené, 2x trhlina: 2 a 3 cm mimo obrazovou plochu, 1x na horním okraji zbytky lepicí pásky po adjustaci.

Petr Dillinger - malíř, grafik, ilustrátor. Byl žákem F. Kysely na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a M. Pirnera a M. Švabinského na AVU. Po absolutoriu studoval u F. Kupky v Paříži; od roku 1928 byl profesorem na veřejné škole uměleckých řemesel v Brně, pak na střední uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde vedl oddělení knižní a užité grafiky; jeho zájem se orientoval na volnou grafiku, oblíbil si zejména dřevoryt. Věnoval se i návrhům poštovních známek, ilustroval knihy. Je zastoupen v Národní galerii v Praze nebo v Moravské galerii v Brně.