O4/0108
Vilém Reichmann (1908-1991)
AMERICKÉ ODVODY DO ITALSKÉ VLÁDY
1952
Kombinovaná technika - tuš a akvarel na papíře, 230x325 mm, sign. a dat. vpravo dole "jappy 52". Vilém Reichmann - brněnský fotograf a kreslíř. Vystudoval architekturu na VUT v Brně, do začátku 2. svět. války pracoval na Stavebním úřadě. Zabýval se jak literaturou a básnictvím, tak výtvarným uměním – kresbou a karikaturou, fotografií. Patřil mezi levicově orientovanou avantgardu, byl členem skupin Ra, DOFO, Sdružení Q. Fotografie ze 40. let jsou základem pozdějších větších cyklů, jako např. Metamorfózy. Po válce se vrátil k surrealismu cykly Raněné město, Kouzla. Od 60. let se věnoval fotografii detailu a makrofotografii - cykly Agáve, Teritoria - a také manipulaci s fotografickým procesem až na pomezí fotografie a grafiky.