Hlavní stránka > Aukce > 4. A67. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Emailový talíř

O4/0912

EMAILOVÝ TALÍŘ

Francie, Limoges, 17. stol.
Dekorativní talíř, z obou stran celoplošně zdobený minuciózní grisaillovou malbou emaily na měděném jádře, zlacené detaily. V zrcadle výjev nymfy Dafné prchající před zamilovaným Apollónem a moment počátku její proměny ve vavřínový strom, kterou ji její otec, říční bůh Péneus, zobrazený v pravé části výjevu, před pronásledováním nevítaného ctitele zachránil. Okraj a spodní strana jsou vyplněny groteskovými ornamenty, na podední centrální medailon s profilem vousatého muže s ověnčenou hlavou. Ø 20,5 cm. Stav restaurováno.