Hlavní stránka > Aukce > 5. Asiatika > Pozorování jara a poslouchání větru 看泉聽風圖, Tchang Jin  唐寅

O5/168

POZOROVÁNÍ JARA A POSLOUCHÁNÍ VĚTRU 看泉聽風圖, TCHANG JIN  唐寅

Čína, 19. stol.
Dobová kopie obrazu Pozorování jara a poslouchání větru (看泉聽風圖) od mingského mistra Tchang Jina  唐寅 (1470–1524), akvarel na papíře, zn., s pečetí. 53,2x105,2 cm. Originál tohoto legendárního obrazu, po staletí často kopírovaného, se nachází v Nankinském muzeu. Krajinomalba doplněna v kolofonu básní: 俯看流泉仰听风,泉声风韵合笙镛,如何不把瑶琴写,为是无人姓是钟。 Hned vedle vodopádu naslouchají hlasu větru v harmonii souznícího se zvukem padající vody. Proč jen to nevyjádřit několika tóny citery čchin? Zde, bez lidské společnosti zní niterná podstata jako zvon.