Hlavní stránka > Aukce > 5. Asiatika > Gendaitó Katana

O5/203

Nóšú džú Kanemiči

GENDAITÓ KATANA

Japonsko, 1944
Hon zukuri, iori mune, aktivní suguha hamon s nidžúba, aši etc., masame hada. Marugata tacu dži cuba s námětem Yagyu kasa. Čepel sign. "Nóšú džú Kanemiči 濃州関住兼道作" a datovaná "devatenáctý rok éry Šówa (t. j. 1944), dne šestého měsíce (t. j. června)" 昭和十九年六月日. D. čepele 63,5 cm.

Mečíř Kanemiči (Seki, prefektura Gifu, původně knížectví Mino), vlastním jménem Kodžima Tokidžiró 小島時次郎, původně signující Kanetoki 兼時, se narodil ve 35. roce éry Meidži (1902), studoval u tehdejších předních mečířů, jako u Kodžimy Kacumasy z okruhu Zendžó Kanejošiho, poté u Watanabe Kanenagy. Má hodnocení maegašira v tóšó banzuke, byl člen elitní skupiny mečířů pracujících pro pozemní armádu Rikugun džumei tókó, v roce 1941 získal na mečířské výstavě speciální čestnou cenu. Je považován za špičkového mistra Sekitó období Šówa.