Hlavní stránka > Aukce > 7. Fotografie a práce na papíře > Mapa BOHEMIAE REGNUM IN XII Circulos divisum

O7/011

Johann Baptist Homann (1664-1724)

MAPA BOHEMIAE REGNUM IN XII CIRCULOS DIVISUM

1735
Kolorovaná mědirytina na papíru, 500x555 mm, nad horním okrajem latinský nápis. Vpravo nahoře opatřeno ozdobnou alegorickou kartuší s latinským nápisem „BOHEMIAE REGNUM in XII Circulos divisum cum COM:GLAC. Et Distr Egerano ceterisq[ue] circumjacentibus terris ex Müllerianis aliisq[ue] chorographicis subsidiis delineatum nunc noviter revisum et emendatum per Homannianos Heredes“, vlevo dole legenda. Mapa Českého království. Autorem návrhu je Johann Baptist Homann, vydáno ca kolem roku 1735 jeho dědici. Stav B/C.
Na horním okraji zbytek lepicí pásky ze starší adjustace, středový zlom s místy vydřeným tiskem, ve spodním okraji trhliny nezasahující do tiskového pole, okraje skvrnité.

Johann Baptist Homann - nejvýznamnější německý kartograf, vydavatel a mědirytec 1. poloviny 18. století. Vystudoval jezuitskou školu, ale poté přestoupil k protestantismu. Roku 1687 se stal notářem v Norimberku, ale nedlouho poté se začal věnovat rytectví a tvorbě map. V 90. letech 17. stol. působil také ve Vídni. V roce 1702 založil v Norimberku kartografický obchod a nakladatelství, kde vydával mapy a atlasy. Jeho práce se vyznačují vysokou kvalitou i uměleckou hodnotou. Často spolupracoval např. s norimberským mědirytcem Christophem Weigelem (1654-1725). Roku 1715 se stal členem královské akademie věd v Berlíně a také byl jmenován císařským geografem na dvoře Karla VI. Po Homannově smrti fungoval podnik až do roku 1848 pod vedením jeho dědiců.