Hlavní stránka > Aukce > 7. Fotografie a práce na papíře > Portrét

O7/059

Vladimír Jindřich Bufka (1887-1916)

PORTRÉT

1915
Bromostříbrná fotografie na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 134x83 mm. Recto v levém dolním rohu signováno a datováno perem (duběnkovým inkoustem). Verso přípis perem: "Rozkošná příhoda". Adjustováno na kartonu 150x106 mm, verso částečně odtržený přípis "půl rok(...)". Stav A. Další exemplář je uložen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, inv. č. MG 6793.

Český fotograf, významný představitel secesního piktorialismu. Věnoval se širokému spektru uměleckých technik, ovládal ušlechtilý tisk a experimentoval také s novými technikami, s gumotiskem, platinotiskem nebo olejotiskem. Byl průkopníkem v mnoha oblastech fotografické tvorby, fotil jak inscenované ateliérové fotografie, tak v plenéru za nejrůznějších povětrnostních podmínek. Ačkoliv zemřel na leukémii ve věku pouhých dvaceti osmi let, významně ovlivnil českou fotografii začátku 20. století. Byl i teoretikem, o fotografii pořádal přednášky a publikoval své články v dobových časopisech. Vystudoval chemii na Vysokém učení technickém v Praze a fotografickou praxi získal v továrně bratří Lumiérů v Lyonu a v ateliérech Langhans v Praze a Kosel ve Vídni. V roce 1911 si v Praze otevřel svůj vlastní ateliér, který záhy získal velkou popularitu. Po umělcově smrti převzala vedení podniku jeho manželka, a ten tak fungoval až do roku 1928. Na přelomu let 2010 a 2011 umělci uspořádala monografickou výstavu Moravská galerie v Brně.