Hlavní stránka > Aukce > 9. Online aukce starožitností a uměleckých předmětů > Portrét Dominika Františka Kinského

O9/023

Josef Švanda (1796-1829)

PORTRÉT DOMINIKA FRANTIŠKA KINSKÉHO

1823
Olej na plátně, 70x56 cm, sign. a dat. vlevo uprostřed "Jos. Schwanda 1823", na zadní straně přípis: "Dominik František Kinský narozen ve městě Slaném dne 4. října 1777 Jenž naději skládá v Hospodinu, milosrdenství obklíčí: Žalm XXXI, 10.". Ve skutečnosti se jedná o část 10. verše ze Žalmu XXXII Starého zákona. Kinský v ruce svírá listinu s nápisem: "Job. Kapitola XIIII. Jako květ vychází a podťat bývá, a utíká jako stín, a netrvá Avšak i na takového otvíráš oko své". Úryvek ze Starého zákona z knihy Jób kapitola 14, verše 1, 2 a část 3. Rámováno. Portrét Dominika Františka Kinského, jenž byl kněz, pedagog, překladatel a spisovatel. Působil v Brně jako profesor na filozofickém ústavu. Jeho cílem bylo především rozšířit českou literaturu a české knihy na Moravě. Přátelil se s Josefem Dobrovským a Josefem Jungmannem. Stav odpovídající stáří.

Josef Švanda (Schwanda) - moravský obrozenecký malíř. Ve své umělecké tvorbě se ze začátku věnoval drobnomalbě, později vytvářel především portréty příslušníků panské společnosti. Zúčastnil se vídeňské výstavy v síních Akademie u sv. Anny. Působil v Brně. Lit.: Bohumír J. Popelář: Moravský obrozenecký malíř Josef Švanda, Musejní spolek, Brno, 1958.

Dražit Dražit na LiveBid