Hlavní stránka > Aukce > 62. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Mořské pobřeží

A62/219

Antonín Chittussi (1847-1891)

MOŘSKÉ POBŘEŽÍ

Asi 1879 či 1880
Olej na kartonu, 16x28 cm, sign. vpravo dole „Chittussi“. „V monochromním šedomodrém koloritu nahlíží malíř jakousi mírně rozostřenou optikou náladu klidného místa pod podmračným nebem v poněkud zemdlelém vlhkém dni. Posuzovaný obraz patří k typickým pracím typu Paysage intimme navazujícím na boudinovskou tradici rozvinutou neotřele a mnohotvárně mistry Barbizonské školy.“ Rámováno. Stav A. Opatřeno znaleckým posudkem PhDr. Mgr. Michaela Zachaře.

Antonín Chittussi - český malíř krajin, vnuk italského kupce Jana Chittussiho, který za napoleonských válek přesídlil do Čech z Ferrary. Narodil se v Ronově nad Doubravou, zemřel v Praze. Od r. 1866 studoval na Akademii v Praze u Antonína Lhoty a Jos. Matyáše Trenkwalda. V letech 1868-1869 studoval na umělecké škole v Mnichově a pak na Akademii ve Vídni. Do Prahy na Akademii se vrátil v r. 1874, ale již v příštím roce školu opustil - poté, co se zapletl do studentských protestů proti německému profesorovi Alfredu Woltmannovi. Po válečném bosenském období působil mezi lety 1879-1884 ve Francii, kde byl ovlivněn barbizonskou školou. Kromě jiného obeslal se svým dvoumetrovým dílem „Z Českomoravské vysočiny“ i pařížský Salon. Na závěr svého pobytu vystavoval na aukci v Hôtelu Drouot v Paříži (1884) a na podzim 1885 souborně v Praze.

Vyvolávací cena: 110 000 Kč
Vydražená cena: 110 000 Kč