Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Květinová Madona s dítětem

A65/542

Maria Innocentia Hummel (1909-1946)

KVĚTINOVÁ MADONA S DÍTĚTEM

Německo, Oeslau, W. Goebel Porzellanfabrik
Model Reinhold Unger podle návrhu M. Hummel, 1935. 2. čtvrtina 20. stol.
Plastika sedící Madony zahalené dlouhým plasticky zdobeným pláštěm s kvítky a hvězdičkami, se stojícím Ježíškem na klíně, kterému podává kvítek, a rozevřenou knihou, na jejímž okraji sedí ptáček. Jemná keramika, glazováno v tělovém tónu a pestře malováno. V. 21 cm. Signováno na zadní straně na lemu pláště "M. J. Hummel", vtlačená značka "GW" a č. modelu "10/1", štětcová značka malíře "M". Stav A.

Německá řádová sestra, františkánka, kreslířka a malířka, vlastním jménem Berta Hummel. Proslavila se obrázky dětí a keramickými figurkami, vyráběnými podle jejích návrhů. V roce 1931 absolvovala Státní školu užitého umění v Mnichově. Poté vstoupila do kláštera Sießen v Horním Švábsku. Zde přijala řádové jméno Maria Innocentia. Působila jako učitelka kreslení na katolické škole v nedalekém Saulgau. Kromě toho se věnovala vlastní tvorbě, jejími oblíbenými tématy byly především hrající si děti a ovšem také křesťanská ikonografie. Nacionálně socialistická umělecká kritika její tvorbu sice odsuzovala jako "entartete Kunst", ale jinak byla velice populární. V roce 1934 získal Franz Goebel, spolumajitel porcelánky W. Goebel v Rödentalu, licenci na převod kreseb Hummelové do podoby keramických figurek. O rok později byly představeny první barevně glazované postavičky z jemné keramiky, zhotovené Goebelovými modeléry Arthurem Möllerem a Reinholdem Ungerem. Klášter pak dostával část výtěžku z prodeje těchto figurek na svůj provoz. M. Hummel zemřela předčasně na tuberkulózu v roce 1946.

Vyvolávací cena: 2 500 Kč
Vydražená cena: 4 000 Kč