Hlavní stránka > Aukce > 68. Vánoční aukce > Římské náměstí v Brně

A68/033

Karl Truppe (1887-1959)

ŘÍMSKÉ NÁMĚSTÍ V BRNĚ

1928
Barevná litografie na papíře, 291x228 mm, zn. a dat. v tisku vpravo dole "- TRUPPE - 1928 -", sign. vpravo dole pod tiskem tužkou "Truppe". Rámováno, zaskleno.

Karl Truppe - korutanský malíř, studoval na akademii ve Vídni u Aloise Deluga. Za I. světové války byl nasazen na haličské frontě, kde maloval vojenské žánrové a bojové scény. Po válce žil do r. 1937 v Brně, kde se angažoval v uměleckých spolcích. R. 1938 získal profesuru na akademii v Drážďanech. Karl Truppe byl portrétista, malíř žánrů, krajin i zátiší, stejně jako náruživý hudebník. Zpočátku byl ovlivněn okruhem kolem malíře Ludwiga Josefa Willroidera ve Viktringu. Později studoval ve Vídni na Akademii výtvarných umění (1905–1913), kde byl jeho učitelem Alois Delug. Během první světové války byl Karl Truppe poslán do Haliče jako úředník, zároveň se však účastnil i bojů. I zde se věnoval kreslení a zachytil mnoho podobizen i situací z válečného prostředí. Od r. 1917 do r. 1937 žil v Bruennu, pak ve Stuttgartu a příležitostně i ve Florencii. V roce 1945 se usadil nedaleko Klagenfurtu. Při svých cestách do Berlína, Paříže, Itálie a USA si důkladně prostudoval díla starých mistrů v místních obrazárnách. V roce 1938 se stal profesorem na Akademii v Drážďanech, kde dosáhl i svého tvůrčího vrcholu. Truppe byl ovlivněn díly nizozemských malířů, zvláště pak jejich prací se světelným kontrastem. Stal se zakladatelem a prvním ředitelem společnosti Milovníků umění v Klagenfurtu.

Vyvolávací cena: 1 000 Kč
Vydražená cena: 5 500 Kč