Hlavní stránka > Aukce > 68. Vánoční aukce > Portrét Zdeňka Fibicha

A68/055

Viktor Stretti (1878-1957)

PORTRÉT ZDEŇKA FIBICHA

Litografie na papíře, 440x350 mm, věnování vlevo dole pod tiskem tužkou: "Paní Věře Bromové", sign. vpravo dole pod tiskem tužkou "Viktor Stretti".

Viktor Stretti - pražský malíř a grafik. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a 3 roky na pražské akademii umění (u profesora Ženíška), v letech 1898-1899 v Mnichově (u prof. C. Marra a P. Halma). R. 1898 získal medaili na výstavě v Mnichově za soubor leptů. R. 1900 v Praze vystavoval grafiku. R. 1901 pobýval v Paříži a Normandii, poté se r. 1902 vrátil zpět do Prahy. Jeho "Pohled na Hradčany s Palackého nábřeží" (1898) bývá považován za první pražský motiv moderní české grafiky. Strettiho dílo charakterizují portréty a pohledy na města, zvláště Prahu, a také krajiny z mořského pobřeží. Vedle malby a grafik vytvořil i několik plastik. Spoluzakládal Sdružení českých umělců grafiků "Hollar", řadu let byl jeho předsedou.

Vyvolávací cena: 1 500 Kč