Hlavní stránka > Aukce > 68. Vánoční aukce > Kruhy

A68/079

Radoslav Kratina (1928-1999)

KRUHY

1971
Serigrafie na papíře, 545x385 mm, číslováno vlevo dole pod tiskem tužkou "4/5", dat. uprostřed dole pod tiskem tužkou "71.", sign. a dat. vpravo dole pod tiskem tužkou "Radek Kratina 71".

Radoslav Kratina - brněnský rodák, bývá řazen mezi přední představitele české konstruktivní a kinetické plastiky. Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V jeho tvorbě je charakteristické střídání a řazení různých geometrických tvarů, které nejprve používal v návrzích vzorů látek či hraček. Roku 1963 se obrátil k sériím monotypů, v nichž otiskoval gramofonové desky, lepenku, fragmenty sádry apod. Od těchto experimentů přešel k vytváření nízkých reliéfů, od poloviny 60. let se zabýval figurálními sádrovými soškami, které časem čím dál více stylizoval až do geometrické podoby. Posmrtně se uskutečnily retrospektivní výstavy v Liberci (2000) a v GHMP (Dům U Kamenného zvonu, 2013).

Vyvolávací cena: 5 500 Kč
Vydražená cena: 7 500 Kč