Hlavní stránka > Aukce > 68. Vánoční aukce > Továrna

A68/078

Karel Malich (1924)

TOVÁRNA

1961
Suchá jehla na papíře, 220x370 mm, číslováno vlevo dole pod tiskem tužkou "39/200", sign. a dat. vpravo dole pod tiskem tužkou "K. Malich 61." Paspartováno, rámováno, zaskleno.

V šedesátých letech začíná Karel Malich výrazně zjednodušovat osobní rukopis a vytváří monochromní reliéfy v kombinaci černé, bílé a šedé. Po polovině 60. let vznikla řada objektů, ve kterých zkoumal možnosti zobrazení prostorových průniků, průchodů, linií a ploch pro pohyb energie. Těmito objekty se výrazově blíží aktuálním konstruktivistickým tendencím, jeho díla jsou však specifická tím, že nevychází primárně z rozumového konceptu, naopak je v nich zřejmá návaznost na autorovy osobní prožitky a často jsou odrazem krajiny, umělcova důležitého inspiračního zdroje. Později Malich přechází od plochy do volného prostoru, začíná vytvářet drátěné objekty, které mu otevřely cestu k uvolněným a odhmotněným plastikám, působícím jako spontánní prostorové kresby. Karel Malich studoval grafiku na AVU v Praze, je členem umělecké skupiny Křižovatka a SČUG Hollar. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha významných galeriích, např. Centre Pompidou v Paříži, Museu d`Art et d`Histoire v Ženevě nebo Stedelijk Museu v Amsterdamu.

Vyvolávací cena: 5 000 Kč