Hlavní stránka > Aukce > 70. Sbírka Alexandra Skalického a další vybraná díla českého výtvarného umění. > Děti Pána Boha

A70/020

Jiří Trnka (1912-1969)

DĚTI PÁNA BOHA

1946
Akvarel na papíru adjustovaném na kartonu, 39,1x28,2 cm, sign. tužkou vpravo dole "JT". Na zadní straně pasparty "Jiří Trnka: Ilustrace z knihy pohádek bratří Grimmů "Děti Pána Boha" Jiří Trnka, výstava klubu přátel umění, Velké Meziříčí 1946".

Jiří Trnka - český výtvarník, loutkář, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista, kostýmní výtvarník a režisér animovaných filmů. Jeden ze zakladatelů českého animovaného filmu, světoznámý tvůrce loutkových filmů. Lásku k loutkám si pěstoval již od dětství, neboť se vyráběly v jeho rodině. K loutkovému divadlu jej pak přivedl jeho učitel na plzeňské reálce Josef Skupa. V letech 1929–1935 studoval na UPŠ v Praze. Od roku 1936 spolupracoval s Národním divadlem v Praze, pro které vytvářel scény a kostýmy. Od 50. let byl stále více zaměstnán filmem a ilustrační tvorbou. Jako ilustrátor se díky svému originálnímu projevu brzy zařadil mezi českou ilustrátorskou špičku, především v oblasti knih pro děti. Roku 1945 se stal spoluzakladatelem studia Bratři v triku, r. 1947 založil Studio loutkového filmu. V roce 1967 byl jmenován profesorem na VŠUP.