Hlavní stránka > Aukce > 70. Sbírka Alexandra Skalického a další vybraná díla českého výtvarného umění. > Portrét Alfonse Muchy

A70/070

Adolf Wiesner (1871-1942)

PORTRÉT ALFONSE MUCHY

Paříž 1901
Olej na plátně, 125x89,5 cm, sign., zn. a dat. vpravo dole "Ad. Wiesner, Paris 1901". Na zadní straně museální štítek: "Portrét M. Alf. Muchy, maloval Ad. Wiesner, Oddel. Alf. Muchy, Portréty č. 9". Dále na blindrámu výstavní štítky s čísly a plátno značeno na rubu značkou výrobce malířských pláten "F. Dupré". Výjimečné portrétní dílo zobrazující Alfonse Muchu v jeho pařížském ateliéru bylo restituováno rodinou současného majitele z muzea Alfonse Muchy v Ivančicích, kam bylo zavlečeno po únoru 1948 z brněnské vily majitelů. Muzeum odmítlo nabídku na odkup díla do expozice pro "příliš vysoký cenový požadavek". Rámováno.

Adolf Wiesner byl jedním ze zakládajících členů SVU Mánes a měsíčníku české moderny Volné směry, pravidelně vystavoval na prvních výstavách Mánesa v Topičově salonu. Učil se u Maxmiliána Pirnera, Vojtěcha Hynaise a Otto Saitze. V letech 1900 - 1910 žil v Paříži, po návratu do Prahy se stal vyhledávaným portrétistou, vytvořil portréty např. Stanislava Suchardy, Alfonse Muchy nebo Růženy Jesenské. V roce 1942 byl deportován do Terezína, kde také zemřel.