Hlavní stránka > Aukce > 70. Sbírka Alexandra Skalického a další vybraná díla českého výtvarného umění. > Sen jinocha

A70/072

Jan Preisler (1872-1918)

SEN JINOCHA

1906
Pastel na papíru adjustovaném na kartonu, 23,7x32 cm, sign. a dat. tužkou vpravo dole "JP 06". Studie k nástěnnému obrazu "Sen jinocha" pro vestibul spolkového domu v Prostějově. Objednávku obrazu, který Jan Preisler maloval mezi léty 1906-1907, zprostředkoval Jan Kotěra. K obrazu vznikly další studie jednotlivých postav kreslené uhlem. Velká studie k obrazu "Sen jinocha" - olej na plátně, 75x116 cm, je dnes majetkem ZČG v Plzni. Definitivní obraz - olej na plátně 221x366 cm je v současnosti majetkem města Prostějova. Rámováno v typickém rámu dle výběru autora. Rámováno, zaskleno. Zadní strana desky opatřena razítkem "Z pozůstalosti prof. Jana Preislera". Opatřeno expertním posudkem Dr. Šárky Leubnerové.

Jan Preisler - český malíř a grafik, žák prof. F. Ženíška na pražské Uměleckoprůmyslové škole, kde se stal později i profesorem; od roku 1913 profesor na Akademii; člen Mánesa. V roce 1902 podnikl se svým přítelem A. Hudečkem studijní cestu do Itálie, o několik let později navštívil také Paříž. Jeden ze zakladatelů českého moderního umění, ovlivněn impresionismem a secesním symbolismem.