A70/077
Oldřich Blažíček (1887-1953)
CIKÁNSKÝ TÁBOR
1937
Olej na kartonu, 49x59,5 cm, sign. a dat. vpravo dole "O. Blažíček 37".
Rámováno, zaskleno.
Zadní strana opatřena razítkem "Vystaveno na výstavě Jednoty umělců výtvarných v Praze 1938", číslováno "78".
Karton označen štítkem "Anna Boldová, Praha II. Spálená ul. 44, Telefon 375-79".
Opatřeno znaleckým posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové.
Publ.: Naděžda Blažíčková-Horová, Oldřich Blažíček, Praha 2019, s. 497, č. kat. 202.
Oldřich Blažíček - moravský akademický malíř, krajinář. Narodil se ve Slavkovicích u Nového Města na Moravě, vyučil se nejdříve malířem pokojů u svého bratra, teprve později se díky podpoře hraběte Gudenuse z Velkého Meziříčí dostal na studia malířství do Prahy, nejprve na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (prof. Dítě a Mašek), poté na Akademii k H. Schwaigerovi. Maloval náměty z rodné Vysočiny, ale také např. chrámové interiéry. V letech 1927-1948 byl profesorem malby na ČVUT. Byl oceňován a vystavoval i v zahraničí, jeho práce jsou zastoupeny ve významných sbírkách. Ze svých početných zahraničních cest, jež mu byly velkou inspirací, si Blažíček přinášel řadu rychlých záznamů viděných míst.