A70/113
Josef Vyleťal (1940-1989)
KRESBA K OBRAZU "RYTÍŘ A SMRT"
1976
Kresba tužkou na papíru, 28x19,4 cm (výřez pasparty), sign. a dat. pod kresbou uprostřed tužkou "J. Vyleťal 1976". Kresba je přípravnou kresbou k obrazu s názvem "Rytíř a smrt", někdy také uváděno pojmenování "Apokalyptický jezdec" či "Noční jezdec", který Vyleťal namaloval v roce 1977.
Paspartováno, rámováno, zaskleno.
Rostislav Svraš, Josef Vyleťal: Malíř smrti. Praha 1993, s. 48.
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Josef Vyleťal - malíř, grafik, divadelní a filmový výtvarník. Studoval na Vysoké škole technické v Bratislavě (1957–1960) a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1960–1961 u Adolfa Hoffmeistera). Samostatně vystavoval od r. 1963, kolektivně od 1965. Od počáteční strukturální abstrakce, se dostal k figurativní kompozici ve stylu starých mistrů (cyklus Stromníci, 1965) a pozdější surrealistické malbě a kresbě.