A70/114
Josef Vyleťal (1940-1989)
RYTÍŘ A SMRT (TÉŽ NOČNÍ JEZDEC NEBO APOKALYPTICKÝ JEZDEC)
1977
Olej na plátně adjustovaném na dřevěné desce, 82,2x61,6 cm, sign. a dat. dole uprostřed "J. Vyleťal 1977". Na zadní straně "Josef Vyleťal, "Rytíř a smrt", Olej na dřevě, použito vodou rozpustných vrstev 1977".
Rámováno, zaskleno.
Potvrzení pravosti díla manželkou Olgou Vyleťalovou z roku 2017 a zpráva o prodeji autorské kopie obrazu "Tanec smrti" na aukci v Praze roku 2016, která byla vytvořena původně pro galerii Groll v Norimberku.
Vystaveno: Galerie v Roudnici nad Labem, 1982.
Publ.: Josef Vyleťal (kat. výst.), Galerie Roudnice nad Labem, 1982.
Rostislav Svraš, Josef Vyleťal: Malíř smrti, Praha, 1993, s. 63.
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Josef Vyleťal - malíř, grafik, divadelní a filmový výtvarník. Studoval na Vysoké škole technické v Bratislavě (1957–1960) a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1960–1961 u Adolfa Hoffmeistera). Samostatně vystavoval od r. 1963, kolektivně od 1965. Od počáteční strukturální abstrakce, se dostal k figurativní kompozici ve stylu starých mistrů (cyklus Stromníci, 1965) a pozdější surrealistické malbě a kresbě.