A71/141
Jakub Obrovský (1882-1949)
KOUPÁNÍ
1911
Olej na kartonu, 32,5x43 cm (výřez pasparty), sign. a dat. vpravo dole "JO 1911". Paspartováno, rámováno, zaskleno.
Jakub Obrovský - sochař, malíř, grafik a spisovatel. Studoval Umělecko-průmyslovou školu v Praze a Akademii výtvarných umění tamtéž. V r. 1907 získal Hlávkovo stipendium na roční pobyt v Itálii a Řecku, kde byl společně s Otakarem Nejedlým a Janem Štursou. R. 1919 byl jmenován profesorem Akademie výtvarných umění v Praze (k jeho žákům patří mj. František Muzika, Jindřich Štyrský nebo František Tichý), později měl i sochařský ateliér, kde učil např. Hanu Wichterlovou. Byl členem Jednoty umělců výtvarných, Sdružení výtvarných umělců moravských a již před první světovou válkou se stal členem České akademie věd a umění a uměleckých společností ve Vídni a v Paříži.