Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Bičování, list č. 6 z cyklu "Rytých pašijí"

A73/004

Albrecht Dürer (1471-1528)

BIČOVÁNÍ, LIST Č. 6 Z CYKLU "RYTÝCH PAŠIJÍ"

Norimberk, 1512
Mědiryt na papíru, 7,4x16,6 cm. Ryté pašije (1507-1512) byly jednou ze čtyř hlavních sérií náboženských tisků vytvořených Dürerem a pomohly vytvořit jeho pověst vynikajícího renesančního grafika. Ryté pašije jsou kompozičně velmi dramatické, komplikované a i symbolicky složité, s emotivními kontrasty světla a stínu. Na rozdíl od populističtějších dřevořezů byly navrženy tak, aby oslovily exkluzivnější trh znalců a sběratelů. Protože trvalo několik let, než byla série dokončena, je pravděpodobné, že jednotlivé snímky byly prodávány samostatně. Bičování (list č. 6) je nejčastěji reprodukovaný list celého cyklu a je považován za jednu z perel Dürerovy rytecké tvorby s křesťanskými motivy. Oříznuto na kraj tiskové plochy. Krásný, vysoce kontrastní dobový otisk, narušená kontura tiskové plochy pod pravým horním rohem, na rubu drobné rzivé skvrny a mapa při levém okraji. Bartsch 8; Meder 8-c.

Albrecht Dürer byl jedním z největších německých malířů a myslitelů renesance. Jeho umění dominovalo evropské kultuře na počátku šestnáctého století – převedl německou gotiku plynule do období renesance. Již od dětství projevoval Dürer vzácný a výjimečný kreslířský talent. Podstatný vliv na zralou Dürerovu tvorbu měla jeho druhá cesta do Itálie, podniknutá s Pirckheimerovou podporou v letech 1505 - 1507. Do jeho velkolepého díla patří více než 1100 kreseb, 34 akvarelů, 108 mědirytů a leptů, kolem 246 dřevořezů a 188 maleb.

Vyvolávací cena: 20 000 Kč
Vydražená cena: 23 000 Kč