Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Portrét mladého muže

A73/343

László Báró Mednyanszky (Ladislav Medňanský) (1852-1919)

PORTRÉT MLADÉHO MUŽE

1880–1890
Olej na plátně, 38x30 cm, sign. vpravo dole "Mednyánszky". Paspartováno, rámováno, zaskleno. Podle přiloženého posudku jde o typický Medňanského portrét odkazující na jeho inklinaci k silným fyzickým typům mužů jako protipólu k vlastní chatrné tělesné konstituci. První příklady zpracovávání těchto námětů se v jeho tvorbě objevují již v 70. a 80. letech 19. stol. Vybíral si běžné typy z nižších společenských vrstev, jako byli sedláci či dělníci. Soustředil se na vystižení fyziognomie a charakteru zobrazované osoby, pozadí v kontrastní tmavé barvě již pouze načrtl okolo hlavy, zbytek plochy ponechal typicky nedokončený. Stav B/C. Opatřeno znaleckým posudkem Mgr. Kataríny Beňové, PhD. z roku 2016.

Ladislav Medňanský - slovenský malíř původem z Beckova. Studoval nejdříve soukromě u T. Endera, posléze na Akademii v Mnichově u Strähubera a Seitze a na École des Beaux Arts v Paříži u Pilse. Účastnil se pařížských Salonů, navštěvoval Barbizon. Podnikl studijní cestu do Itálie. Střídavě působil na Slovensku a v Budapešti.

Vyvolávací cena: 70 000 Kč