Hlavní stránka > Aukce > 65. aukce starožitností a uměleckých předmětů > Svatební košile

A65/090

Josef Jíra (1929-2005)

SVATEBNÍ KOŠILE

1998
Kolorovaný lept na papíře, 225x146 mm, sign. a dat. vpravo dole pod tiskem tužkou "J. Jíra 98.", zn. vlevo dole pod tiskem tužkou "Svatební košile K.S.T.". Paspartováno, rámováno, zaskleno.

Josef Jíra - studoval na odborné šperkařské škole v Turnově v oddělení rytí drahokamů. Studium na AVU v Praze zahájil v přípravce u K. Mináře, po roce studoval u M. Holého (1946–1949). Na konci 50. let navštívil Sovětský svaz, ale i Paříž, a tato cesta jej významně ovlivnila. R. 1958 spoluzakládá tvůrčí skupinu M 57. V šedesátých letech začal rozvíjet metodu souběžného sdružování a prostupování časově vzdálených událostí. Od šedesátých let významněji cestuje (Bejrút, Damašek, Itálie, v osmdesátých letech pak Francie, Španělsko, Gruzie, Arménie, Kuba). Od r. 1987 člen Nové skupiny. V devadesátých letech otevřel v půdních prostorách Boučkova statku v Malé Skále galerii výtvarného umění. Zastoupen ve sbírkách NG Praha, MG Brno, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie hlavního města Bratislavy, GVU Ostrava, OG Olomouc, GU Karlovy Vary a jinde.