Hlavní stránka > Aukce > 68. Vánoční aukce > Zátiší s hruškami

A68/164

Jankel Adler (1895-1949)

ZÁTIŠÍ S HRUŠKAMI

Olej na překližce, 62,5x47,5 cm (výřez z rámu), sign. vlevo nahoře "Adler". Rámováno. Komorní atmosféra námětu podtržená vlídnou teplou chromatikou odpovídá dalším umělcovým zátiším z přelomu 20. a 30. let minulého století, v nichž často používá i rituální předměty židovského náboženství. Zdánlivý klid námětu je nabouráván chvějivou atmosférou vyvolávající pocit vířivého pohybu a neklidu, který byl tak charakteristický pro jeho osobní život a který se s dramatickou energií projevil v pozdějším jeho díle ovlivněném pařížským pobytem. Stav B. K této položce bude kupci připočtena snížená aukční přirážka ve výši 12% z kladívkové ceny + 21% DPH z celé částky.

Jankiel Jakub Adler se narodil jako sedmé z deseti dětí v Tuszynu, předměstí Łódúnu. V roce 1912 se začal učit jako rytec u svého strýce v Bělehradě. V roce 1914 odchází do Německa, kde na čas žil se svou sestrou v Barmenu (dnes součást Wuppertalu). Tam studoval Vysokou školu umění a řemesel u profesora Gustava Wiethüchera. V letech 1918-1919 se vrátil do Łódúnu, kde byl spoluzakladatelem "Jung Jidysz", skupiny avantgardních umělců. V roce 1920 krátce žil a pracoval v Berlíně, roku 1921 se vrátil do Barmenu a v roce 1922 se přestěhoval do Düsseldorfu. Angažoval se ve skupinách Novembergruppe a Das Junge Rheinland. V květnu 1922 se zúčastnil Mezinárodního kongresu pokrokových umělců a podepsal "Founding Proclamation of the Union of Progressive International Artists". Přidal se také k Franzi Seiwertovi a Otto Freundlichovi v umělecké skupině známé jako Kolínští progresivisté (Gruppe progressiver Künstler in Köln). Stal se učitelem na Akademii umění a seznámil se s Paulem Kleem, který ovlivnil jeho práci. Jeho obraz "Kočky" obdržel zlatou medaili na výstavě "Německé umění Düsseldorf" v roce 1928. V letech 1929-1930 odjel na studijní cesty na Mallorcu a další místa ve Španělsku. Během volební kampaně v červenci 1932 zveřejnil se skupinou levicových umělců a intelektuálů naléhavý apel proti politice národních socialistů a za komunismus. Jako moderní umělec a zejména jako Žid čelil pronásledování za Hitlerova režimu, který převzal moc v roce 1933. V témže roce odešel na radu přátel do Paříže a svůj exil deklaroval jako vědomý boj proti fašistickému režimu v Německu. Četné cesty ho v následujících letech vedly do Polska, Itálie, Jugoslávie, do Československa, do Rumunska a Sovětského svazu. V roce 1937 bylo dvacet pět jeho děl zabaveno nacisty z veřejných sbírek a čtyři byla uvedena na výstavě Entartete Kunst (Degenerované umění) v Mnichově. V roce 1943 se přestěhoval do Londýna. Zemřel ve Whitley Cottage v Aldbourne Wiltshire 25. dubna 1949 ve věku 53 let a s hořkým vědomím, že žádný z jeho devíti bratrů a sester nepřežil holocaust.

Vyvolávací cena: 120 000 Kč