Hlavní stránka > Aukce > 71. Vánoční aukce umění a starožitností > Hlava

A71/449

Zdena Fibichová (1933-1991)

HLAVA

1976
Bílá hlína, bíle glazovaná, barevné obtisky, zlacení, v. 29 cm, sign. a dat. "ZF. 76.". S napjatou atmosférou, která panovala ve společnosti na počátku sedmdesátých let, se Fibichová vyrovnávala způsobem poněkud jiným než ostatní umělci. (...) Sochařka se odvrátila od neosobního abstraktního tvaru a uchýlila se k věcem důvěrně známým z každodenního života (...). Její reliéfní cyklus Z rodinného alba (...) reflektuje skutečnost, že útočiště nalézala v soukromí své domácnosti a ve své rodině. Reliéfy jsou v podstatě stylizovanými portréty rodinných příslušníků a přátel (...). Fibichová na nich experimentovala také s glazováním a zlacením, které doposud aplikovala jen výjimečně. V průběhu práce na cyklu sochařka dospěla k větší plasticitě reliéfů, jež vyústila v roce 1972 na samotném konci cyklu až v autonomní keramickou sochu. (...) Na všech dílech cyklu se přirozeně objevuje totožný obrys stylizované hlavy. Tu Fibichová podle toho, jaký prvek považovala při zachycení osobnosti za zásadní, po obvodu šněrovala, děrovala, připevňovala na ni keramické vlasy či ji fačovala." (Vendula Vašátková, Zdena Fibichová (1933-1991), dipl. práce, ÚDU FF UK, Praha 2008, s. 95 a n.) Stav A. Srov.: sbírky Moravské galerie v Brně, inv. č. U 26387 Zdena Fibichová, Poezie z hlíny pálené, glazované a zlacené, Brno : Moravská galerie, 1977, obr. 47. Provenience: sbírka Alexandra Skalického.