Hlavní stránka > Aukce > 16. A69. Vánoční aukce umění a starožitností. > Hastrman

O16/042

Hanuš Schwaiger (1854-1912)

HASTRMAN

1890
Akvarel na kartonu, 555x275 mm, sign. monogramem a dat. vpravo dole "18 HS 90". Rámováno, zaskleno.

Hanuš Schwaiger – český malíř, grafik a ilustrátor, studoval na malířské Akademii ve Vídni. Stal se profesorem kreslení na technice v Brně, poté přešel na Akademii výtvarných umění v Praze. Na jeho tvorbu měli vliv staří holandští mistři spolu s hlavními uměleckými směry 19. stol. – historismem a realismem. Zásadní byla především jeho studijní cesta do Holandska. Ke konci života tvořil ve valašské vesničce Rusavě pod Hostýnem, kde vznikly jeho olejomalby plenérových krajin. Významnou součástí Schwaigerovy tvorby jsou kresby a akvarely na pohádkové motivy.