Hlavní stránka > Aukce > 16. A69. Vánoční aukce umění a starožitností. > Šálek s podšálkem

O16/542

ŠÁLEK S PODŠÁLKEM

Čechy, Horní Slavkov, Georg Lippert, 1808-1830
Cylindrický šálek s převýšeným uchem v podobě hada a hlubším podšálkem, bílý porcelán, zdobeno světle modrým fondem, na pohledové straně šálku detailní barevně malovaná lesní scéna s lovcem střílejícím na jelena se dvěma laněmi, bohatá zlacená štafáž s růžovou perlovcovou bordurou pod okrajem. Předlohou pro malířskou výzdobu šálku se stala rytina J. E. Ridingera "Das Brunfft-Schiessen" z roku 1743. Srov.: J. Hořava, Šálky západočeských porcelánek z první poloviny 19. století ze soukromých sbírek, nákl. aut. 2021, s. 135, č. 27. V. šálku 9,5 cm, Ø podšálku 15,5 cm. Modré podglazurní značky "S.", na šálku také vtlačené č. "2". Stav A-B.