Hlavní stránka > Aukce > 20. online aukce starožitností a uměleckých předmětů > Paestum

O20/026

Gioacchino La Pira (1839-1870)

PAESTUM

1870
Kvaš na papíru, 33,5x44 cm, sign. a dat. vpravo dole "Pesto la pira 70". Paspartováno, rámováno, zaskleno. Stav A.

Gioacchino La Pira - italský romantický malíř působící v Neapoli přibližně mezi léty 1839-1970. Je známý svými panoramaty a pohledy na Neapol, Capri a okolí. Jeho prvním doloženým a zároveň nejslavnějším dílem je Erupce Vesuvu z r. 1839. Byl nejnadanějším a nejplodnějším ze tří malířů s příjmením La Pira (další dva byli Gaston a Carmine), působících v Neapoli v uvedeném období. Tvořil v souladu s tradicí Giacinta Giganteho (1806–1876) a školy Posillipo. Scuola di Posillipo byla skupina italských krajinářů - vedutistů v neapolské oblasti v 1. pol. 19. stol. Své jméno odvozovala od skalnatého poloostrova Pausilippus, ležícího severozápadně od Neapolského zálivu.